EATON ECX09G3BBA-M Non-Reversing Electronic Motor Starter, 240V, NEMA 4, 25 A, 16-24 A, 3 phase
Get it by Thursday, Apr 9
€1,870.33 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Motor Starter |
| Accessories | START/STOP Pushbutton |
| Actuator Type | START/STOP pushbutton |
| Amps Rating | 25A |
| Coil Voltage | 240V |
| Height | 8.07" |
| Length | 7.98" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 4 |
| Overload Range | 16-24A |
| Phase | 3 |
| Product Name | Eaton XT IEC electronic motor starter |
| Type | Non-combination, Non-reversing Starter |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Width | 20" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.43 |
| Ship height (cm) | 20.5 |
| Ship length (cm) | 20.27 |
| Ship width (cm) | 50.8 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Amps Rating | Phase | Height | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| ECX09B1BAA-F | 7A | 3 | - | €710.33 | |
| ECX09B1BAA-H | 7A | 3 | - | €704.35 | |
| ECX09B1BAA-G | 7A | 3 | 10 23/25" | €704.35 | |
| ECX09B1BAA-I | 7A | 3 | - | €704.35 | |
| ECX09B1BAA-J | 7A | 3 | - | €704.35 | |
| ECX09B1BAA-JS29 | 7A | 1 | - | €704.35 | |
| ECX09B1BHA-I | 7A | - | - | €883.44 |
Explore Products
- LYNDEX-NIKKEN 010-030 Collet, Round Face, 15/32 Inch Size
- GRAINGER ZUSAH4X94 O-Ring, 94 mm Inside Dia, 102 mm Outside Dia
- KRUEGER HS1GG-2-24 Therma Level Gauge, 2 Inch NPT Opening, 24 Inch Depth, Solid Glass Calibration
- APPROVED VENDOR SF325HV Drill Bushing Type Slip Fixed Drill Size 7.1mm
- MARKS USA 195S/26D-F8 Door Lever Lockset Classroom ANSI UL
- SANITAIRE 5237018 Cord For Upright Vacuum
- FUNCTIONAL DEVICES INC / RIB RIBTE01P-S Enclosed Pre-Wired Relay, With 120 VAC Power Input, Override, DPDT, 20 A
Explore More
- KEYSHAFT
- Music Wire
- Class RK1 Fuses
- Tubular and Semi-Tubular Rivets
- Puller/Separator Sets
- Nonsparking Tool Sets
- VIEGA PROPRESS XL-C Caps, SS, Press Connection, FKM Seal
- SUGATSUNE Recessed Pull Handles
- ANVIL AS1200 Series O.D. Tubing Clamps, 304 Stainless Steel
- FRIGIDAIRE Refrigerators
- NORGREN Pistons
- OSG General Purpose Finishing Bright Finish Carbide Square End Mills
- EMPIRE Gas Valves
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS Integral Filter/Regulators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON ECX09G3BBA-M Non-Reversing Electronic Motor Starter, 240V, NEMA 4, 25 A, 16-24 A, 3 phase
€1,870.33 /unit

