EATON ECH2401SJC Freedom Nema Motor Control Starter, 480V, 24 Vdc, Nema 1 | BJ3HXR
EATON ECH2401SJC Non-Reversing Motor Control Starter, 480V, 24 Vdc, Hand/Off/Auto Pilot Device, 30 A
Item: BJ3HXRModel: ECH2401SJC
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Accessories HAND/OFF/AUTO with Red RUN Pilot Device
Circuit Protection 7A
Circuit Protection Type Magnetic Circuit Protector
Coil Voltage 24V DC/480V
Height 14.37"
Length 6.7"
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Nema Size NEMA Size 0
Product Name Eaton Freedom NEMA motor control starter
Special Features With Control Power Transformer
Type Combination Non reversing AAA circuit Breaker
Width 16.26"