EATON E57-18LE20-A1A Cylindrical Proximity Sensor, 20 to 132 VAC, 20 Hz Proximity Sensor Op Freq, 2 Wire, Metal
Item: BJ3BYGModel: E57-18LE20-A1ACross Ref: 2XCT3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Proximity Sensor
Ac Supply Voltage Rating 20-132V AC
Accuracy Less Than 3% Of Sensing Distance
Body Material Stainless Steel
Body Stainless Steel Grade Grade 303
Connection 3-Pin Dual Key Micro Connector
Contact Configuration 2-wire AC, NC
Contact Rating 300 mA at 132V AC
Dc Supply Voltage Rating Not Rated
Display Qty 1
Electrical Connection Micro
Electrical Installation Type Direct Connector
End Bell Material Polycarbonate
Features Green/Red Indicator
Front Cap Material Polyphenylene Sulfide
Includes Indicator Lights Indicator Lights Included
Input Voltage 20-132V AC
Ip Rating IP67, IP69K
Led Indicator Green Power Up Turns Red When Output Energized
Length 0.71"
Load Current - Maximum 250 mA
Max. Ac Current 300 mA
Nominal Sensor Diameter M18 Threaded
Number Of Pins 3
Number Of Wires 2
Output Circuit 2 Wire AC
Output Circuit Contact Form NC
Output Circuit Type AC-Type
Overall Height 69 mm
Product Height 2 3/5"
Product Name Eaton E57 Inductive Proximity Sensor
Product Width 0.71"
Protection Type None
Sensing Distance - Maximum 20 mm
Sensor Body Style Cylindrical
Sensor Diameter 18 mm