EATON E34RB240HAG Pushbutton, Standard Actuator, Incandescent, Resistor, Amber, Glass, 240 Vac/Dc
Item: BJ2YAFModel: E34RB240HAG
In Stock
Get it by Monday, May 25
Actuator Type Standard
Height 0.01"
Lamp Module Type Incandescent, Resistor
Led Lamp Number Bayonet Base
Length 0.01"
Lens Color Amber
Lens Material Glass
Nema Enclosure Rating NEMA 12, NEMA 13, NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X
Notes Use NEMA 4X 10250T Operators Where Exposed To Ultraviolet Light
Rating NEC Class I Division 2, Groups B, C and D
Supply Voltage 240V AC/DC
Type 30.5 mm, Class I Division 2 Watertight/Oiltight
Width 0.01"