EATON E34CB24V2-1X Pushbutton, 30.5 mm, Corrosion Resistant, Illuminated, Red Actuator, 1No-1Nc, Black Bezel
Item: BJ2WBAModel: E34CB24V2-1X
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pushbutton
Actuator Color Red
Actuator Material Plastic
Actuator Type Extended
Bezel Color Black
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Height 1.78"
Illumination Illuminated
Lamp Module Type Incandescent, Full Voltage
Led Lamp Number #757
Length 2 12/25"
Light Unit Voltage 24V AC/DC
Max. Lamp Voltage 24V
Min. Lamp Voltage 24V
Nema Enclosure Rating NEMA 12, NEMA 13, NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X
Operating Mode Momentary
Type 30.5 mm, Corrosion Resistant
Width 1.78"