EATON E2ME38002W Molded Case Circuit Breaker, M-Frame, Type E2Me, 1000-4000A, 3-Pole, 800A, 600 Vac
Item: BJ2UDCModel: E2ME38002W
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 800A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type E2ME
Class Mining
Frame M
Height 8 1/4"
Interrupt Rating 25 kAIC at 600V AC, 35 kAIC at 480V AC, 22 kAIC at 250V DC, 65 kAIC at 240V AC
Length 4.06"
Number Of Poles 3
Trip Type Electronic LSI
Type Specialty Complete
Voltage 600V AC