EATON E2M3800MNW Molded Case Circuit Breaker, Mdl-Frame, 1500-3000A, 3-Pole, 800A, 250 Vdc, Mining
Item: BJ2UCRModel: E2M3800MNW
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 800A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type E2M
Class Mining
Frame Mdl
Height 8 1/4"
Interrupt Rating 25 kAIC at 600V AC, 22 kAIC at 250V DC, 65 kAIC at 240V AC, 35 kAIC at 480V AC
Length 4.06"
Number Of Poles 3
Trip Type Interchangeable Magnetic Only
Type Specialty Complete
Voltage 250V DC