EATON E2LE3600WU66 Molded Case Circuit Breaker, Type E2Le, Complete Breaker, 500-2500A, 3-Pole, 600A
Item: BJ2TXEModel: E2LE3600WU66
In Stock
Amperage Rating
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 600A
Height 8 1/4"
Interrupt Rating 35 kAIC at 480V AC, 22 kAIC at 250V DC, 65 kAIC at 240V AC, 25 kAIC at 600V AC
Length 10 3/4"
Number Of Poles 3
Trip Rating 500-2500A
Trip Type Interchangeable Thermal-magnetic
Type Specialty Complete
Undervoltage Release 120V AC
Voltage 600V AC/250V DC
Width 4.06"