EATON E2LE3400M2WU66 E2 Mining Complete Molded Case Circuit Breaker, L-Frame, E2Le | BJ2TWR
EATON E2LE3400M2WU66 Molded Case Circuit Breaker, L-Frame, Type E2Le, 1000-4000A, 400A, 600 Vac, 250 Vdc
Item: BJ2TWRModel: E2LE3400M2WU66
In Stock
Amperage Rating
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 400A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type E2LE
Class Mining
Frame L
Height 8 1/4"
Interrupt Rating 35 kAIC at 480V AC, 22 kAIC at 250V DC, 65 kAIC at 240V AC, 25 kAIC at 600V AC
Length 4.06"
Number Of Poles 3
Trip Rating 1000-4000A
Trip Type Interchangeable Magnetic Only
Type Specialty Complete
Undervoltage Release 120V AC
Voltage 600V AC/250V DC