EATON E2LE36002WU66 E2 Mining Complete Molded Case Circuit Breaker, L-Frame, E2Le | BJ2TXC
EATON E2LE36002WU66 Molded Case Circuit Breaker, L-Frame, Type E2Le, 2500-5000A, 3-Pole, 600A, 600 Vac
Item: BJ2TXCModel: E2LE36002WU66
In Stock
Amperage Rating
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 600A
Height 8 1/4"
Interrupt Rating 25 kAIC at 600V AC, 35 kAIC at 480V AC, 65 kAIC at 240V AC, 22 kAIC at 250V DC
Length 10 3/4"
Number Of Poles 3
Trip Rating 2500-5000A
Trip Type Interchangeable Thermal-magnetic
Type Specialty Complete
Undervoltage Release 120V AC
Voltage 600V AC/250V DC
Width 4.06"