EATON E2L3400WU65 E2 Mining Complete Molded Case Circuit Breaker, L-Frame, E2L | BJ2TUK
EATON E2L3400WU65 Molded Case Circuit Breaker, Type E2L, 2000-4000A, 3-Pole, 400A, 600 Vac, 250 Vdc
Item: BJ2TUKModel: E2L3400WU65
In Stock
Amperage Rating
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 400A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type E2L
Class Mining
Frame L
Height 8 1/4"
Interrupt Rating 65 kAIC at 240V AC, 35 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 600V AC, 22 kAIC at 250V DC
Length 4.06"
Number Of Poles 3
Trip Rating 2000-4000A
Trip Type Interchangeable Thermal-magnetic
Type Specialty Complete
Undervoltage Release 120V AC
Voltage 600V AC/250V DC