EATON E2K3250WU17 Molded Case Circuit Breaker, Type E2K, 1250-2500A, 3-Pole, 250A, 600 Vac, 250 Vdc
Item: BJ2THYModel: E2K3250WU17
In Stock
Amperage Rating
Get it by Monday, May 25
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 250A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type E2K
Class Mining
Height 5 1/2"
Interrupt Rating 25 kAIC at 600V AC, 10 kAIC at 250V DC, 35 kAIC at 480V AC, 65 kAIC at 240V AC
Length 4.1"
Number Of Poles 3
Trip Rating 1250-2500A
Trip Type Interchangeable Thermal-magnetic
Type Specialty Complete
Undervoltage Release 110-127V AC
Voltage 600V AC/250V DC