EATON E2J3250MDWU18 Molded Case Circuit Breaker, Type E2J, 500-1000A, 3-Pole, 250A, 600 Vac, 250 Vdc, Mining
Item: BJ2TDXModel: E2J3250MDWU18
In Stock
Amperage Rating
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 250A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Frame J
Height 4.13"
Interrupt Rating 10 kAIC at 250V DC, 65 kAIC at 240V AC, 35 kAIC at 480V AC, 18 kAIC at 600V AC
Length 4.06"
Number Of Poles 3
Trip Rating 500-1000A
Trip Type Interchangeable Thermal-magnetic
Type Specialty Complete
Undervoltage Release 110-127V AC
Voltage 600V AC/250V DC
Width 4.13"