EATON E2J3225DWU17 Molded Case Circuit Breaker, Type E2J, 500-1000A, 3-Pole, 225A, 600 Vac, 250 Vdc
Item: BJ2TDRModel: E2J3225DWU17
In Stock
Amperage Rating
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 225A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type E2J
Class Mining
Frame J
Height 4.13"
Interrupt Rating 35 kAIC at 480V AC, 10 kAIC at 250V DC, 65 kAIC at 240V AC, 18 kAIC at 600V AC
Length 4.06"
Number Of Poles 3
Trip Rating 500-1000A
Trip Type Interchangeable Thermal-magnetic
Type Specialty Complete
Undervoltage Release 110-127V AC
Voltage 600V AC/250V DC
Width 4.13"