EATON E2F070MMU62 Molded Case Circuit Breaker, F-Frame, Type E2F, 210-700A, 3-Pole, 70A, 600 Vac, 250 Vdc
Item: BJ2RXJModel: E2F070MMU62
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 70A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type E2F
Class Mining
Frame F
Height 6"
Interrupt Rating 65 kAIC at 240V AC, 18 kAIC at 600V AC, 25 kAIC at 480V AC, 10 kAIC at 250V DC
Length 3.38"
Number Of Poles 3
Trip Rating 210-700A
Trip Type Non-interchangeable Magnetic Only
Type Specialty Sealed
Undervoltage Release 110-127V AC
Voltage 600V AC/250V DC
Width 4.13"