EATON E2F050KMU62 E2 Mining Complete Molded Case Circuit Breaker, F-Frame, E2F | BJ2RXE
EATON E2F050KMU62 Molded Case Circuit Breaker, F-Frame, Type E2F, 150-500A, 3-Pole, 50A, 250 Vdc, 600 Vac
Item: BJ2RXEModel: E2F050KMU62
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 50A
Frame F
Height 6"
Interrupt Rating 25 kAIC at 480V AC, 18 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC, 10 kAIC at 250V DC
Length 3.38"
Number Of Poles 3
Trip Rating 150-500A
Undervoltage Release 110-127V AC
Voltage 600V AC/250V DC
Width 4.13"