EATON DH365NWKLW Single Safety Switch, Heavy Duty, 600 VAC, 400A, 3P
Get it by Tuesday, Apr 14
€50,782.37 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 400A |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible With Neutral |
| Height | 57.63" |
| Length | 12.63" |
| Max. Hp Rating | 250, 350 Hp (3PH @480/600 V) |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 4X |
| Notes | For 2-Pole Applications, Use Outside Poles Of 3-Pole Switch |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 4 |
| Special Features | Corrosion Resistant, Enhanced Visible Blades, Lower Viewing Window |
| Type | Heavy Duty Fusible Safety Switch |
| Voltage | 600V |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 23" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 60.75 |
| Ship height (cm) | 146.38 |
| Ship length (cm) | 32.08 |
| Ship width (cm) | 58.42 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Nema Enclosure Rating | Amps | Number Of Poles | Number Of Wires | Enclosure Material | Voltage | Protection Method | Environment | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
DH221NRKLLV | NEMA 3R | 30A | 2 | 3 | Galvanized Steel | 240V | - | - | €1,449.19 | |
![]() |
DH221NWKV | NEMA 4X | 30A | 2 | 3 | Stainless Steel | 240V | - | - | - | RFQ
|
![]() |
DH221NRKV | NEMA 4X | 30A | 2 | 3 | Stainless Steel | 240V | - | - | €1,334.81 | |
![]() |
DH222NRKG-PM | NEMA 3R | 60A | 2 | 3 | Galvanized Steel | 240V | - | - | €2,451.20 | |
![]() |
DH222NGKV | NEMA 3R | 60A | 2 | 3 | Galvanized Steel | 240V | - | - | - | RFQ
|
![]() |
DH222NWKV | NEMA 4X | 60A | 2 | 3 | Stainless Steel | 240V | - | - | €6,339.44 | |
![]() |
DH222NRK-PM | NEMA 3R | 60A | 2 | 3 | Galvanized Steel | 240V | - | - | €2,367.98 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0318344 1269232 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Seal, 6.77 Inch Height
- JOHN GUEST PP111222W-PK10 Swivel Run Tee Tube Outer Diameter 3/8 Inch
- MAIN FILTER INC. MF0605740 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron, Viton Seal, 9.25 Inch Height
- GATES 9/5VP2120 Banded V-Belt, 9 Strand, 212 Inch Length, 0.598 Inch Thickness
- GRAINGER ZUSA-PF-7807 Reducing Hex Coupling, 304 Stainless Steel, 3/8 X 1/8 Inch Pipe
- TEMPCO SHS80416 Flexible Strip Heater, 3 Inch Wd, 280 W, 120 VAC, 9 Inch Lg, 12 Inch Lead Lg, Adhesive
- APOLLO VALVES WD14510SV12 Ductile Iron Butterfly Valve with SS Disc, Viton Seat, 416 SS Shaft, Direct Mount Gear Operator 10 Inch, 2 x Wafer Type
- COOPER B-LINE BKH-094-120K Hook Termination Kit, 3/32 Inch Dia., 120 Inch Wire Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Power Hacksaws
- Manual Winches
- Turners
- Fire and Smoke Dampers
- EZ-Clip
- AKRO-MILS 30260 Akrobins Plastic Storage Bins
- ML KISHIGO Contrasting Mesh Vests, Lime
- UNISTRUT P2458 Tubular Knee Braces
- JOHN GUEST Reducing Elbows, Acetal Gray
- RUD CHAIN PP-B PowerPoint Ring Connections, Inch
- WESCO Mini Winch Stackers
- VULCAN HART Plate Assembly
- CARLISLE FOODSERVICE PRODUCTS Baskets
- BROWNING NCG Series Stock Steel Change Gears, 10 Pitch
- MORSE CUTTING TOOLS 5996 Series Ballnose End Mills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH365NWKLW Single Safety Switch, Heavy Duty, 600 VAC, 400A, 3P
€50,782.37 /unit


