EATON DH328FWK316 Single Safety Switch, Heavy Duty, 240 VAC, 1200A, 3P
Get it by Thursday, May 21
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 1200A |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| Fuse Class Provision | Class L |
| Fuse Configuration | Fusible Without Neutral |
| Height | 73.77" |
| Length | 19.99" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 4X |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 3 |
| Type | Single-throw |
| Voltage | 240V |
| Width | 41.46" |
Shipping Info:
| Ship length (cm) | 50.77 |
| Ship width (cm) | 105.31 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Amps | Nema Enclosure Rating | Number Of Wires | Voltage | Number Of Poles | Enclosure Material | Environment | Protection Method | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
DD321FDKW | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 3 | 240V | 3 | Galvanized Steel | - | - | €1,091.24 | |
![]() |
DH221FGKV | 30A | NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | €691.68 | |
![]() |
DH221FDK | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | €1,385.08 | |
![]() |
DH221FDKV | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | - | RFQ
|
![]() |
DH221FGK | 30A | NEMA 1 | 2 | 240V | 2 | Steel | - | - | €141.13 | |
![]() |
DH221FRKV | 30A | NEMA 3R | - | 240V | 2 | - | - | - | €1,300.13 | |
![]() |
DH221FWKV | 30A | NEMA 4X | 2 | 240V | 2 | Stainless Steel | - | - | €4,411.78 |
Explore Products
- BEHRINGER SYSTEMS CHR-PS-350-T-06 BEHRINGER PIPE SYSTEMS CHR-PS-350-T-06
- DAYTON 5NKK2 Vc Damper 100-240 V 16 Inch Square Aluminium
- EATON JGS3250AAG Molded Case Circuit Breaker, Type JGS, 600 VAC, 250A, 85 kA at 240 VAC, 3P
- WOODHEAD 1300990110 5546M Cord Seal Grip, Strain Relief, Straight Male, 11.10 to 14.27mm, Stainless Steel Mesh
- SMC VALVES VXP2150-06N-5DZ Valve, 2 Way
- VICKERS 893231
Explore More
- KEYSHAFT
- Coffee Decanters Airpots and Urns
- Reduced Shank Drill Bits
- Single-Gas Detectors
- Boiler Gauges
- Carbon Steel Stair Treads
- IRONCAT Welding Gloves, Premium Goatskin Cowhide Leather
- ANSELL Class 2 Electrical Gloves, 16 Inch, Black
- DESTACO 341 Series Pull Action Latch Clamps
- RUD CHAIN VWBG Load Rings, Metric Thread
- KEO Combined Drills And Countersinks, Bell Type, 60 Degrees Countersink Angle, Single-End Carbide
- DAYTON Plenum Fans, Ball Bearings, Galvanised Frame
- MOODY TOOL Scribers
- LINN GEAR Double Roller Chain Flexible Shaft Couplings
- BROWNING CBN 3000 Series Gearheads
- MILWAUKEE VALVE Soleniods, 3 & 4-WA, NEMA
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH328FWK316 Single Safety Switch, Heavy Duty, 240 VAC, 1200A, 3P




