EATON DCU1063UPM Heavy Duty Ungrounded System Solar Dc Disconnect, 600 VDC, 100A, 1P
Get it by Friday, Apr 10
€1,743.43 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Disconnect |
| Current Rating | 100A |
| Enclosure Material | Steel |
| Ground | Ungrounded |
| Height | 9" |
| Length | 25 1/2" |
| Main Lug Wire Size | #14 AWG to 1/0 AWG |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 4 |
| Note | Not All Configurations For Ampere Rating And Number Of Circuits Are Available. All Circuit Configurations Can Be Found In The Product Dimension Tables. |
| Number Of Circuits | 1 |
| Product Name | Eaton Heavy Duty DC Disconnect |
| Protection Type | Non-Fusible |
| Series | Series DC Photovoltaic Applications |
| Switch Type | Heavy Duty |
| Type | DC Disconnect/ungrounded System |
| Voltage Rating | 600V DC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 13 1/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 10.8 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 64.77 |
| Ship width (cm) | 33.66 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Current Rating | Height | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
DCG1101UXM | 30A | - | - | €6,967.26 | |
![]() |
DCG1101UWM | 30A | 14.14" | - | €4,806.01 | |
![]() |
DCG1101UPM | 30A | 14.14" | - | €4,544.05 | |
![]() |
DCG1103URM | - | 21.99" | - | €2,309.78 | |
![]() |
DCG1102UPM | 60A | 14.14" | - | €2,235.88 | |
![]() |
DCG1102UWM | 60A | 14.14" | - | €4,368.57 | |
![]() |
DCG1102UXM | 60A | 14.14" | - | €8,132.71 |
Explore Products
- NORTON ABRASIVES 5833XSQPB 693T Low Energy Door Operator, Electronically Controlled, Non-Handed, 8 Inch, Painted
- SOUTHWIRE COMPANY 63015040 13070T Multimeter, Auto Range, With 11 Function
- EATON HT8GBGABV3 Illuminated Pushbutton, 30.5 mm, Incandescent, Green Lens, 24 Vac/Dc, Plastic Actuator
- SAFETYPOSTER SW0027 Safety Poster, 22 X 17 Inch Nominal Sign Size, English
- SHARP METAL TOOLS MILL 3P 16 D50-M-Z5
- ADVANCE TABCO AG-MT-300 Budget Equipment Stand, 30 X 30 X 24 Inch Size, 430 SS Top
- WINTERS INSTRUMENTS PFP860 Gauge, Ss 2.5 Inch, 30 Inch, /0/15 Psi/Kpa 1/4 Inch, Bottom
- GEARENCH ZT1:1.188T
Explore More
- KEYSHAFT
- Combination Wrenches
- Coupling Inserts
- Aluminum Angle Stock
- Lampholders
- Water Level Controls
- CONDOR Cold Condition Insulated Gloves, Hi Visibility Orange
- ANSELL 37-185 Alphatec Solvex Elbow Length Chemical Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Universal Plug Caps
- ANVIL AS3138 Series Parallel Pipe Clamps
- APPROVED VENDOR D Coupler, Female Coupler x FNPT, Aluminium
- APPLETON ELECTRIC Conduit Body Style Cf Aluminium
- COLDER PRODUCTS COMPANY PMC Series, Shut Off Coupling Bodies
- SPEARS VALVES PVC Butterfly Valves, Gear Operator, EPDM
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DCU1063UPM Heavy Duty Ungrounded System Solar Dc Disconnect, 600 VDC, 100A, 1P
€1,743.43 /unit



