EATON DCG6063FXM Heavy Duty Grounded System Solar DC Disconnect, 600 VDC, 100A, 6P
Get it by Friday, May 22
€63,848.91 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Disconnect |
| Application | Solar |
| Current Rating | 100A |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| Ground | Grounded |
| Height | 24.95" |
| Length | 10.22" |
| Main Lug Wire Size | #14 AWG to 1/0 AWG |
| Nema Enclosure Rating | Nema 4X |
| Note | Not All Configurations For Ampere Rating And Number Of Circuits Are Available. All Circuit Configurations Can Be Found In The Product Dimension Tables. |
| Number Of Circuits | 6 |
| Number Of Poles | 6 |
| Product Name | Eaton Heavy Duty DC Disconnect |
| Protection Type | Fusible |
| Series | Series DC Photovoltaic Applications |
| Switch Type | Heavy Duty Safety Single-Throw DC Photovoltaic Systems |
| Type | DC Disconnect/grounded System |
| Voltage Rating | 600V DC |
| Width | 16.13" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18 |
| Ship height (cm) | 63.37 |
| Ship length (cm) | 25.96 |
| Ship width (cm) | 40.97 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Current Rating | Height | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
DCG1101UXM | 30A | - | - | €6,967.26 | |
![]() |
DCG1101UWM | 30A | 14.14" | - | €4,806.01 | |
![]() |
DCG1101UPM | 30A | 14.14" | - | €4,544.05 | |
![]() |
DCG1103URM | - | 21.99" | - | €2,309.78 | |
![]() |
DCG1102UPM | 60A | 14.14" | - | €2,235.88 | |
![]() |
DCG1102UWM | 60A | 14.14" | - | €4,368.57 | |
![]() |
DCG1102UXM | 60A | 14.14" | - | €8,132.71 |
Explore Products
- APOLLO VALVES WD14502SV11 Ductile Iron Butterfly Valve with SS Disc, Viton Seat, 416 SS Shaft, 10 Position Handle 2 Inch Size, 2 x Wafer Type
- RUBBERMAID GRFG9T94M10000 Quiet Wheel And Axle Parts
- TITAN FASTENERS JCB2420
- ANVIL 0310070008 Cross Fitting, Black, 3/4 Inch Nominal Pipe Size
- MAIN FILTER INC. MF0592368 8966363 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 6.69 Inch Height
- GRAINGER BULK-RS-N50-184 Neoprene Strip, 2 Inch X 10 Ft, 50A
- APPLETON ELECTRIC ALB2075G Bracket Fixture
- EATON NZM3-XTVDV Door Coupling Lockable Rotary Handle, Door Interlock, 1.378 inch W, Black
Explore More
- KEYSHAFT
- Step Drill Bits
- Solenoid Valve Manifolds
- Wire Terminal Kits
- Twist Lock Device Accessories
- Bunsen Burners
- FERNCO No Hub Couplings
- CONDOR Flame Resistant Sleeves
- UNISTRUT P2458 Tubular Knee Braces
- BLACK DIAMOND Tank Containment Berm
- ARLINGTON INDUSTRIES Conduit Body, Service Entrance SLB
- LOVEJOY CJ Series Hubs, Powder Metal, A And B Style Inch Bores
- MARTIN SPROCKET 2BK Series Bored To Size Type 2 Groove FHP Sheaves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DCG6063FXM Heavy Duty Grounded System Solar DC Disconnect, 600 VDC, 100A, 6P
€63,848.91 /unit



