EATON DCG2105UXM Non-Fusible Solar DC Disconnect Switch, 1000 VDC, 400 A
Get it by Wednesday, Apr 8
€118,899.49 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Disconnect |
| Application | Solar |
| Current Rating | 400A |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| Ground | Grounded |
| Height | 12.38" |
| Length | 57 1/2" |
| Nema Enclosure Rating | Nema 4X |
| Number Of Circuits | 2 |
| Product Name | Eaton Heavy Duty DC Disconnect |
| Protection Type | Non-Fusible |
| Switch Type | DC Photovoltaic Systems Heavy Duty |
| Type | DC Disconnect/grounded System |
| Voltage Rating | 1000V DC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 27 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 57.6 |
| Ship height (cm) | 31.45 |
| Ship length (cm) | 146.05 |
| Ship width (cm) | 69.85 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Current Rating | Height | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
DCG1101UXM | 30A | - | - | €6,967.26 | |
![]() |
DCG1101UWM | 30A | 14.14" | - | €4,806.01 | |
![]() |
DCG1101UPM | 30A | 14.14" | - | €4,544.05 | |
![]() |
DCG1103URM | - | 21.99" | - | €2,309.78 | |
![]() |
DCG1102UPM | 60A | 14.14" | - | €2,235.88 | |
![]() |
DCG1102UWM | 60A | 14.14" | - | €4,368.57 | |
![]() |
DCG1102UXM | 60A | 14.14" | - | €8,132.71 |
Explore Products
- PARKER 08650102
- APPLETON ELECTRIC JBIS3726203209
- EATON NGS208032EC Molded Case Circuit Breaker, Electronic Lsi Trip, 2-Pole, 800A, 480 Vac, Line And Load
- BECK PRODUCTS 0331843508 Galvanized Steel Nipple, 1 1/2 Inch Nominal Pipe Size, 2 Inch Overall Length
- SHUR-LINE 50008 Chip White Bristle Brush, 1/2 Inch Length
- E JAMES & CO 1507-1/4C Rubber Sbr 1/4 Inch Thick 12 x 36 Inch Red
- MAIN FILTER INC. MF0420134 HC2217FDN4H Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 4.52 Inch Height
- SPEC E04200451500M Extension Spring, Music Wire, 1 1/2 Inch Overall Length, 0.42 Inch Outside Dia
Explore More
- KEYSHAFT
- Measuring Cups
- Stair Tread Covers and Nosings
- Rope Barrier Accessories
- Copper Foil Rolls
- Voice Data Jack Boxes
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 15 Gauge, Coated Palm and Fingertips
- MCR SAFETY Mustang Leather Welding Work Gloves
- CONDOR General Purpose Gloves, Blue, Smooth Nitrile
- RUD CHAIN VCGH-S Excavator Hooks
- OSG 336Ni Premium Tap
- EDWARDS SIGNALING Signal Systems
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 Fitting 90 Deg. Elbows, Fipt x Fipt
- ACME ELECTRIC WI112 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- ZSI-FOSTER 210 Series Manual Sockets, 1/4 Inch
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DCG2105UXM Non-Fusible Solar DC Disconnect Switch, 1000 VDC, 400 A
€118,899.49 /unit



