EATON CV60M28T75EE General Purpose Ventilated Transformer, Csa Ventilated, Dt-3, Pv 600V | BJ2BLW
EATON CV60M28T75EE General Purpose Ventilated Transformer, Dt-3, Primary 600V, Secondary 208Y/120V, 75 Kva
Item: BJ2BLWModel: CV60M28T75EE
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Transformer
Frequency Rating 60 Hz
Height 0.001"
Length 0.001"
Nema Enclosure Rating NEMA 2
Primary Voltage 600V
Secondary Voltage 208 Y/120V
Tap Size 2 at +2.5%, 4 at -2.5%
Temperature Rating 150°C
Type MTA
Volt Ampere Rating 75 kVA
Width 0.001"