EATON C65DRJ350B Definite Purpose Contactor, Quick, 50A, 208-240 Vac, 50/60 Hz | BJ8DPH
EATON C65DRJ350B Definite Purpose Contactor, 50A, 208-240 Vac, 50/60 Hz, 15-50A, 3-Pole, 65A, Reversing
Item: BJ8DPHModel: C65DRJ350B
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Amps Range 15-50A
Amps Rating 50A
Coil Voltage 208-240V AC
Connection Quick
Enclosure Type Open With DIN Rail Mounting Adapter
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 50A
Length 3.35"
Product Width 5"
Resistive Load 65A