EATON C25KNE3200EC Definite Purpose Contactor, Quick, 200A, 1No, 1Nc, Open With Metal Mounting Plate, 15-50A | BJ8BMF
EATON C25KNE3200EC Definite Purpose Contactor, 200A, 1No, 1Nc, 3-Pole, Box Lugs, Non-Reversing
Item: BJ8BMFModel: C25KNE3200EC
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Definite Purpose Contactor
Amps Range 15-50A
Amps Rating 200A
Connection Quick
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Inductive Full Load 200A
Length 7 1/4"
Model Contactor
Number Of Poles 2, 3
Product Height 9.11"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 7.05"
Resistive Load 200A