EATON C25DRD230T-GL Definite Purpose Contactor, Quick, 40A, 208-240 Vac, 50/60 Hz | BJ8AYQ
EATON C25DRD230T-GL Definite Purpose Contactor, 40A, Quick, 208-240 Vac, 50/60 Hz, 2-Pole, 50A, Non-Reversing
Item: BJ8AYQModel: C25DRD230T-GL
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Definite Purpose Contactor
Accessories DIN Rail Mounting Adapter
Amps Range 15-50A
Amps Rating 25A
Auxiliary Contacts Pressure Plate Quick Connect
Coil Voltage 24V DC
Connection Quick
Enclosure Type Open With DIN Rail Mounting Adapter
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 25A
Length 3.35"
Model Contactor
Number Of Poles 2, 3
Options Global Listed
Product Height 3 3/4"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 2 2/5"
Resistive Load 35A