Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
| Item | Definite Purpose Contactor |
| Accessories | Mounting Plate |
| Amps Range | 15-50A |
| Auxiliary Contacts | Pressure Plate |
| Coil Voltage | 110-120V AC |
| Connection | Quick |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Length | 3.35" |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | 2, 3 |
| Product Height | 3 3/4" |
| Product Name | Eaton Definite Purpose Contactor |
| Product Width | 2 2/5" |
| Terminals | Screw |
| Type | Non-Reversing |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.59 |
| Ship height (cm) | 9.53 |
| Ship length (cm) | 8.51 |
| Ship width (cm) | 6.1 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Poles | Coil Voltage | Phase | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
DPCK3035VW | - | - | - | - | RFQ
DPCK3100AW | - | - | - | - | RFQ
C25DGC325H | 2, 3 | 277V AC | - | €283.30 |
Explore Products
- KEO 32122-TiN Spotting Drill 1/2 Inch 90 Degree 6 Overall Length
- ERICKSON CV40HC12M375 Hydraulic Chuck, Cylindrical Shank, CV40 Taper Size, 12 mm Shank Dia, 12 mm Hole Dia
- ERICKSON CDER40000M Locknut/Stopscrew
- CHICAGO-LATROBE 46483 Jobber Length Drill Bit, 8.10 mm Size, 75 mm Flute Length
- APPLETON ELECTRIC KPFL1075G348L Light Fixture, 100W
Explore More
- KEYSHAFT
- MIG Welders
- Rope Tie Downs
- Lighting Control System Components
- Ladder Safety Gate
- Synchronous Drive Gearbelt Pulleys
- DESTACO 247, 267 Series Vertical Hold Down Clamps
- CONDOR Chainmail Cut Resistant Gloves
- FACOM 66A Hinged Socket Wrenches