EATON C25DNJ325B9 Definite Purpose Contactor, Quick, 50A, 208-240 Vac, 50/60 Hz, 1Nc | BJ8ADG
EATON C25DNJ325B9 Definite Purpose Contactor, 50A, 208-240 Vac, 1Nc, 3-Pole, 65A, Box Lugs, Non-Reversing
Item: BJ8ADGModel: C25DNJ325B9
In Stock
Get it by Friday, May 22
Amps Range 15-50A
Amps Rating 25A
Coil Voltage 208-240V AC
Connection Quick
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Inductive Full Load 25A
Length 3.35"
Model Contactor
Notes Curus Ratings Only - No CSA, CE Or CCC
Number Of Poles 2, 3
Product Height 3 3/4"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 2 2/5"
Resistive Load 35A