EATON C25DNE325A Definite Purpose Contactor, Mounting Plate, Quick, 25A, 110-120 Vac, 50/60 Hz | BJ7ZAH
EATON C25DNE325A Definite Purpose Contactor, 25A, 110-120 Vac, 3-Pole, 35A, Box Lugs
Item: BJ7ZAHModel: C25DNE325A
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Amps Range 15-50A
Amps Rating 25A
Coil Voltage 110-120V AC
Connection Quick
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 25A
Length 3.35"
Model Contactor
Number Of Poles 2, 3
Product Height 3 3/4"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 2 2/5"
Resistive Load 35A