EATON C25DND325A161 Definite Purpose Contactor, Quick, Class M, 600V, 30A, 25A, 110-120 Vac, 50/60 Hz | BJ7YPM
EATON C25DND325A161 Definite Purpose Contactor, 25A, Class M, 600V, 30A, 110-120 Vac, 50/60 Hz, 3-Pole, 35A
Item: BJ7YPMModel: C25DND325A161
In Stock
Get it by Monday, May 25
Amps Range 15-50A
Amps Rating 25A
Coil Voltage 110-120V AC
Connection Quick
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frequency 50/60 Hz
Fuse Block Class M, 600 V, 30 A
Inductive Full Load 25A
Length 3.35"
Model Contactor
Number Of Poles 2, 3
Product Height 3 3/4"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 2 2/5"
Resistive Load 35A