EATON C25DNC325B-GL Definite Purpose Contactor, Quick, 25A, 208-240 Vac, 50/60 Hz | BJ7YEY
EATON C25DNC325B-GL Definite Purpose Contactor, 25A, 208-240 Vac, 3-Pole, 35A, Screw/Pressure Plate
Item: BJ7YEYModel: C25DNC325B-GL
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Definite Purpose Contactor
Accessories Mounting Plate
Amps Range 15-50A
Amps Rating 25A
Auxiliary Contacts Pressure Plate
Coil Voltage 440-480V AC
Connection Quick
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frequency 50/60 Hz
Inductive Full Load 25A
Length 3.35"
Model Contactor
Number Of Poles 2, 3
Options Global Listed
Product Height 3 3/4"
Product Name Eaton Definite Purpose Contactor
Product Width 2 2/5"
Resistive Load 35A