EATON BR1020B100F11 Main Lug Loadcenter, No Feed-Thru Lugs, Main Circuit Breaker, 100 A, A1, Aluminum, Nema 1 | BJ7RFV
EATON BR1020B100F11 Main Circuit Breaker Loadcenter, 1-Phase, 120/240 VAC, 100A, 20P, 10 kA Interrupt
Item: BJ7RFVModel: BR1020B100F11
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Load Center
Amps Rating 100A
Box Size A1
Bus Material Aluminum
Cover Cover Included
Enclosure Material Metal
For Use With Type Br 1-Inch Breakers
Height 14"
Interrupt Rating 10 Kaic
Length 3 14/25"
Main Circuit Breaker BR
Mounting Flush
Nema Enclosure Rating NEMA 1
No. Of Wires 3
Number Of Circuits 20
Number Of Spaces 10
Phase 1
Special Features No Feed-Thru Lugs
Type Main Circuit Breaker
Voltage Rating 120/240V
Width 12"
Wire Size #4 AWG to 1/0 AWG