EATON BAB2100H Magnetic Circuit Breaker, 100 A, Two-Pole, 240 V | BJ7PRB
EATON BAB2100H Miniature Circuit Breaker, 240 VAC, 100A, 10 kA Interrupt, 2P
Item: BJ7PRBModel: BAB2100H
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bolt On Circuit Breaker
Amps Rating 100A
Circuit Breaker Type Bab
Features Bolt On Mounting
Height 3"
Interrupt Rating 10 kAIC
Length 3 1/2"
Mounting Type Bolt-On
Notes HACR Rated
Number Of Poles 2
Number Of Wires 4
Quantity 7
Trip Type Non Interchangeable
Type Quicklag Industrial Thermal-magnetic Circuit Breaker
Used With Distribution Panels 240 V (Three-phase, Four-wire Maximum)
Voltage Rating 240V
Width 1.9"