EATON AN59DN0T5E020 Reversing NEMA Starter, Full Voltage, Magnetic, SEL Reset, 24 VAC V Coil, 3P
Item: BJ7KCWModel: AN59DN0T5E020Cross Ref: 6HGP5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 27A
Auxiliary Contacts Included 1NO
Coil Voltage 24V AC
Frequency 50/60 Hz
Height 7.1"
Includes Auxiliary Contacts Yes
Length 4.98"
Max Current (ac) 27A
Maximum Overload Relay Current Setting 20A
Maximum Voltage Rating 600V AC
Minimum Overload Relay Current Setting 4A
Nema Size 1
Nominal Coil Voltage @ 60hz 24V AC
Number Of Poles 3
Operator Not Available
Overall Depth 4.98"
Overall Height 7.1"
Overall Width 6.7"
Size 1
Special Features With C440 Eolr Standard Feature Set, Sel Reset, Sel Class (10A, 10, 20, 30)
Trip Class Class 10A, Class 10, Class 20, Class 30
Type Starter
Width 6.7"