EATON AN19AN0A5E020 NEMA Magnetic Motor Starter, Non-Reversing, 3 Poles, NEMA Size 0, 9 A, 120 VAC Coil
Item: BJ7HYAModel: AN19AN0A5E020Cross Ref: 6LDC4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 9A
Auxiliary Contacts Included 1NO
Coil Voltage 110/120V AC
Configuration Non Reversing
Frame Size S00
Frequency 50/60 Hz
Full Load Current Range 4-20A
Height 6 3/5"
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 1 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 2 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 2 hp
Hp @ Single Phase - 120v Ac 1/3 hp
Hp @ Three Phase - 208v Ac 1 1/2 hp
Hp @ Three Phase - 240v Ac 1 1/2 hp
Includes Auxiliary Contacts Yes
Length 4.9"
Max Current (ac) 9A
Maximum Overload Relay Current Setting 20A
Maximum Voltage Rating 600V AC
Minimum Overload Relay Current Setting 4A
Mounting Horizontal
Mounting Postion Horizontal
Mounting Style Surface
Nema Enclosure Rating No Enclosure
Nema Size 00
Nominal Coil Voltage @ 60hz 120V AC
Number Of Poles 3
Operator Not Available
Overall Depth 4.9"
Overall Height 6 3/5"
Overall Width 1.97"
Overload Protection Type Electronic
Phase Three
Relay C440 Electronic
Reversing Capability Non-reversing
Series Freedom Series
Special Features With C440 Eolr Standard Feature Set, Sel Reset, Sel Class (10A, 10, 20, 30)
Standards Ce, Csa, Ul Listed
Starter Style NEMA
Thermal Units Required None (Not Applicable to Electronic Overloads)
Trip Class Class 10A, Class 10, Class 20, Class 30
Type Starter
Width 1.97"