EATON AN19GN0A5E020 NEMA Magnetic Motor Starter, Non-Reversing, 3 Poles, NEMA Size 2, 45 A, 120 VAC Coil
Item: BJ7JGPModel: AN19GN0A5E020Cross Ref: 6HGE8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Motor Starter
Accessory Type Freedom NEMA
Amps Rating 45A
Auxiliary Contacts Included 1NO
Coil Voltage 110/120V AC
Configuration Non Reversing
Frame Size S2
Frequency 50/60 Hz
Height 5"
Horsepower @ Single Phase - 120v Ac 3 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 10 hp
Horsepower @ Three Phase - 240v Ac 15 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 25 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 25 hp
Hp @ Single Phase - 240v Ac 7 1/2 hp
Includes Auxiliary Contacts Yes
Length 8"
Max Current (ac) 45A
Maximum Overload Relay Current Setting 20A
Maximum Voltage Rating 600V AC
Minimum Overload Relay Current Setting 4A
Mounting Horizontal
Mounting Postion Horizontal
Mounting Style Surface
Nema Enclosure Rating No Enclosure
Nema Size 2
Nominal Coil Voltage @ 60hz 120V AC
Number Of Poles 3
Operator Not Available
Overall Depth 8"
Overall Height 5"
Overall Width 6"
Overload Protection Type Electronic
Phase Three
Relay C440 Electronic
Reversing Capability Non-reversing
Series Freedom Series
Size 2
Special Features With C440 Eolr Standard Feature Set, Sel Reset, Sel Class (10A, 10, 20, 30)
Standards Ce, Csa, Ul Listed
Starter Style NEMA
Thermal Units Required None (Not Applicable to Electronic Overloads)
Trip Class Class 10A, Class 10, Class 20, Class 30
Type Starter
Width 6"