EATON A30SNC30AX5E005 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing, Separate Ctrl | BJ7GJJ
EATON A30SNC30AX5E005 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 30A, 110/120 V Coil, 1-5A Overload
Item: BJ7GJJModel: A30SNC30AX5E005
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 110-120V AC
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation SEL Class Std. C440 OLR SEL Reset
Overload Range 1-5A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-Reversing
Voltage Rating 110-120V
Width 5.63"