EATON A29SRE40BA3E045 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 40A, 208/240 V Coil, 1No Pressure Plate
Item: BJ7FWYModel: A29SRE40BA3E045
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 40A
Coil Voltage 208/240V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 40A
Length 6.67"