EATON A29SRE30BA3E005 Definite Purpose Starter, 3-Phase, 30A, 208/240 V Coil, Non-Reversing, 1No Pressure Plate
Item: BJ7FVLModel: A29SRE30BA3E005
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 208/240V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 1-5A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 208-240V
Width 5.63"