EATON A29SRE30AA3E045 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 30A, 110/120 V Coil, 1No Pressure Plate
Item: BJ7FVNModel: A29SRE30AA3E045
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Control Characteristics Separate Control
Enclosure Type Open With DIN Rail Mounting Adapter
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 9-45A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 110-120V
Width 5.63"