EATON A29SNC25BA3E005 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 1No Pressure Plate, 25A, 208/240 V Coil
Item: BJ7FLTModel: A29SNC25BA3E005
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 208/240V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 25A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 1-5A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 208-240V
Width 5.63"