EATON A29SGE45TA3E045 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 45A, 24 V Coil, 1No Pressure Plate
Item: BJ7FHQModel: A29SGE45TA3E045
Item Starter
Amps Rating 45A
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 45A
Length 6.67"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 9-45A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V