EATON A29CRE45TX3E032 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7EZZ
EATON A29CRE45TX3E032 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 45A, 24 V Coil, 24-32A Overload
Item: BJ7EZZModel: A29CRE45TX3E032
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 45A
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Inductive Full Load 45A
Length 6.67"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 24-32A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V