EATON A29CRC25AX3E045 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7EVY
EATON A29CRC25AX3E045 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 25A, 110/120 V Coil, 9-45A Overload
Item: BJ7EVYModel: A29CRC25AX3E045
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 25A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 9-45A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 110-120V
Width 5.63"