EATON A29CNE30TX3E002 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7ETP
EATON A29CNE30TX3E002 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 30A, 24 V Coil, 0.4-2A Overload
Item: BJ7ETPModel: A29CNE30TX3E002
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 30A
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 0.4-2A
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V
Width 5.63"