EATON A29CNE30TA3E045 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7ETQ
EATON A29CNE30TA3E045 Definite Purpose Starter, 3-Phase, 30A, 24 V Coil, 1No Pressure Plate, Non-Reversing
Item: BJ7ETQModel: A29CNE30TA3E045
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 30A
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Control Characteristics Common Control
Enclosure Type Open With Metal Mounting Plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 9-45A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V
Width 5.63"