EATON A29CNE30BA3E002 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7ETA
EATON A29CNE30BA3E002 Definite Purpose Starter, 3-Phase, 208/240 V Coil, Non-Reversing, 30A, 1No Pressure Plate
Item: BJ7ETAModel: A29CNE30BA3E002
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 30A
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 0.4-2A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Lugs Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 208-240V
Width 5.63"