EATON A29CNC30TX3EP05 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7ERT
EATON A29CNC30TX3EP05 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 30A, 24 V Coil, 0.1-0.5A Overload
Item: BJ7ERTModel: A29CNC30TX3EP05
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration No side mounting auxiliary contacts
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 0.1-0.5A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 24V
Width 5.63"