EATON A29CNC30AA3E002 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7ERB
EATON A29CNC30AA3E002 Definite Purpose Starter, 110/120 V Coil, 1No Pressure Plate, 3-Phase, Non-Reversing, 30 A
Item: BJ7ERBModel: A29CNC30AA3E002
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 30A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 0.4-2A
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Pressure Plate Without Quick Connect Terms
Type Non-reversing W/ C396
Voltage Rating 110-120V
Width 5.63"