EATON A29CNC15TA3E005 Definite Purpose 3-Phase Starter, Non-Reversing W/ C396, Common Ctrl | BJ7EPN
EATON A29CNC15TA3E005 Definite Purpose Starter, 3-Phase, 1No Pressure Plate, Non-Reversing, 15A, 24 V Coil
Item: BJ7EPNModel: A29CNC15TA3E005
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NO pressure plate
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Inductive Full Load 15A
Length 5.81"
Model Starter
Olr Model Designation Std. C396 OLR
Overload Range 1-5A
Voltage Rating 24V
Width 5.63"