EATON A27SRE45A024 Definite Purpose Starter, 45 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 16-24 Fla | BJ7EDR
EATON A27SRE45A024 Definite Purpose Starter, 45A, 110-120 V, 50/60 Hz, 3-Phase, Non-Reversing
Item: BJ7EDRModel: A27SRE45A024
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Starter
Amps Rating 45A
Coil Voltage 110-120V AC
Frequency 50/60 Hz
Height 5.7"
Length 3.9"
Model Starter
Overload Relay 16-24 FLA
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Box Lugs (Posidrive Setscrew)
Type Non-Reversing
Width 2.23"